Ako sa pri výbere svadobných šiat nezblázniť

Výber svadobných šiat je pre nejednu nevestu veľmi stresujúci, napriek tomu, že o tomto okamihu sníva odmalička. Čo urobiť pre to, aby som si výber svadobných šiat užila, našla tie pravé a pri tom sa nezbláznila?

Odpoveď na tieto otázky nájdete v článku nižšie.

Vytvorite si predstavu o svadobných šatách

Pokiaľ ste budúcou nevestou termín svojej svadby už máte určite naplánovaný s dostatočným predstihom (v priemere vie nevesta rok dopredu termín svojej svadby). Ako prvé je potrebné mať predstavu. Predstavu o charaktere celej svadby, svadobnej výzdobe do ktorej musí perfektne zapadnúť aj predstava o vašich svadobných šatách. Preto je veľmi prospešné sledovať na internete rôzne svadobné inšpirácie, trendy či salóny a robiť si prieskum toho, čo sa vám páči a čo nie. Či by ste vsadili skôr na satén alebo tyl, čipku alebo kamienky, klasickú bielu alebo trendy farebné odtiene…

Veľakrát nastane aj taká situácia, že nevesta prichádza do svadobného salóna s konkrétnou predstavou a sama si pri skúšaní svadobných šiat uvedomí, že materiál, farba alebo strih šiat o akých mala predstavu jej vôbec nelichotia. Práve pre takéto situácie sú v svadobnom salóne odborníci, ktorí vám veľmi radi pomôžu so správnym výberom šiat.

Vyhraďte si čas len na skúšku šiat

Na skúšku svadobných šiat je potrebné sa do svadobného salóna vopred objednať, nakoľko väčšina svadobných salónov funguje na objednávky a tak sa môže stať, že ak sa len tak námatkovo vyberiete do svadobného salóna, nenájdete nikoho kto by sa vám venoval, prípade sa tam ani nedostanete. Taktiež poznamenám, že na skúšku svadobných šiat sa nechodí len tak námatkovo, ale by ste mali byť vopred nachystaná, to znamená osprchovaná, s vyhradeným voľný časom, dobrou náladou a poradcami.

Výber šiat plánujte s dostatočným predstihom

Kedy si ísť vybrať svadobné šaty? V predstihu! To je moja častá odpoveď. Kedy to je? Väčšinou 4-8 mesiacov pred termínom svadby. Pokiaľ si šaty plánujete prenajať, tak platí porekadlo kto skôr príde, ten skôr melieˮ. To znamená, čím skôr si prídete zarezervovať šaty, tým máte možnosť širšieho výberu, nakoľko v svadobných salónoch sa väčšinou nenachádza ten istý model šiat vo viacerých kusoch. Iná situácia nastáva vtedy, keď má nevesta záujem o kúpu svadobných šiat. V takom prípade si môže objednať aj model šiat, ktorý je už rezervovaný na inú svadbu. Avšak aj tu treba rátať s časovou rezervou, nakoľko výroba šiat a ich doručenie tiež potrvá nejaký čas. Pokiaľ sa teda chcete vyhnúť zbytočnému stresu, určite si šaty objednajte vopred.

Nevesty majú častokrát obavy z predčasného rezervovania šiat kvôli tomu, či im šaty veľkostne sadnú aj pred svadbou. Nevesta sa nemusí obávať, šaty sa jej upravujú presne na mieru tesne pred svadbou profesionálnou krajčírkou, ktorej služby máte v cene prenájmu alebo kúpy svadobných šiat.

Vybrať si správny salón

Veľa neviest robí chybu pri výbere svadobného salóna. Vopred sa objedná na skúšku šiat do viacerých salónov a niekedy dokonca aj v jeden deň. Toto je veľká chyba, ktorá vás môže ovplyvniť pri výbere šiat. Preto, pokiaľ máte prejdené modely šiat, ktoré daný svadobný salón ponúka a páčia sa vám, objednajte sa na skúšku sem. Iba v prípade, že si šaty na skúške nevyberiete, objednajte sa na ďalšiu skúšku v inom salóne. Nerobte si zbytočné rezervácie v salónoch vopred, ktoré vás podvedome budú nútiť ísť skúšať do ďalších salónov. Ak by ste sa opätovne vrátili do toho prvého, už nebudete môcť využiť výhody prvého skúšania v danom salóne (väčšinou v podobe zľavy). Taktiež keď nevesta navštívi veľa salónov a vyskúša veľa modelov šiat, už má z toľkých modelov chaos a nevie pre ktoré sa má rozhodnúť, prípadne sa jej už nebude chcieť vracať späť do predošlého salóna, v ktorom jej svadobné šaty oveľa lepšie sedeli alebo sa jej oveľa viac páčili.

Taktiež v prípade výberu svadobného salóna je veľkou výhodou pozerať sa na lokalitu, kde sa salón nachádza. Nevesta do salóna cestuje na prvú skúšku šiat, následne na záverečné meranie a krajčírske úpravy a v prípade prenájmu šiat na konečné vrátenie šiat. Vyberať si tak svadobný salón, ktorý je vzdialený stovky kilometrov od vášho bydliska je nezmyselné riešenie.

Vybrať si vhodných poradcov

Ak už máte vyhliadnutý svadobný salón, v ktorom sa vám páčia modely svadobných šiat, je veľmi dôležité zvoliť si okruh poradcov, ktorí vám pri výbere pomôžu. Treba si so sebou zobrať poradcov, ktorí vám úprimne poradia a poznajú váš vkus. Pamätajte na to, že svadobné šaty sa musia páčiť hlavne vám a nie vašim poradcom. Častou chybou pri skúšaní šiat je, že nevesta je poradcami nútenáˮ aby si skúšala modely šiat o ktoré ona nemá žiaden záujem. Toto nikdy nerobte, takéto šaty si určite nevyberiete! Taktiež platí pravidlo, že čím viac poradcov zoberiete so sebou, tým viac názorov budete počuť a môže nastať situácia, že sa vaše názory ohľadom šiat vôbec nezhodnú a vy sa tak nebudete vedieť rozhodnúť.